home icon
home icon
View Logo Titusville Logo
Day of Poetry Winners
Category I (Grades 1-3) Judge: Dede Kerr
1st Place      Isabella Ripper            Gr. 3 Main Street            “Be Yourself”
2nd Place     Jenna Crocker             Gr. 2 Hydetown              “Little Bird”
3rd Place      Lilly Wakefield              Gr. 3 Main Street           “Thinking in the Clouds”

Honorable Mentions:
Madeline Johnson                           Gr. 3 Hydetown               “Butterflies”
Kameron Mong                                 Gr. 3 Main Street             “Bloomed”
Samuel Smedley                             Gr. 3 Main Street             “Earthquake”

Category II (Grades 4-6) Judge: Tanya Zahn
1st Place      Briana Ives                 Gr. 4 Main Street             “My Small Dog”
2nd Place     Abbi Mott                   Gr. 6 Middle                     “My Lost Best Friend”
3rd Place     Emma Stevenson        Gr. 5 Main Street             “The Puppy”

Honorable Mentions:
Zoe Bliss                                         Gr. 6 Middle                    “Free Verse”
Danica Fonzo                                  Gr. 4 Hydetown               “Flowers”
Savannah Mourehouse                     Gr. 4 Main Street            “The Wolf in the Window”

Category III (Grades 7-9) Judge: Andrea Strong
1st Place      Autumn Ryan             Gr. 7 Middle                   “A White Canvas”
2nd Place     Alora Minnick           Gr. 8 Middle                   “I see”
3rd Place      Danne McDowell      Gr. 8 Middle                   “People are Puzzles”

Honorable Mentions:
Averi Fonzo                                    Gr. 8 Middle                   “Need”
Adeline Hartshorne                        Gr. 7 High School           “The Rainforest”
Peyton Miller                                 Gr. 8 High School           “Sadness”

Category IV (Grades 10-12) Judge: Janene Pfohl
1st Place      Noah Vroman             Gr. 12 High School         “Be Glad You’re Not Me”
2nd Place     Emily Niedbala          Gr. 10 High School         “Starting Line”
3rd Place      Noah Ongley             Gr. 12 High School         “Perfection”

Honorable Mentions:
Katheryn Frazier                           Gr. 11 High School            “Raindrops Fall”
Bryce Preston                                Gr. 10 High School           “Winter Melts to Spring”
Alexa Schneider                            Gr. 10 High School           “Mixed Up Hearts”

Congratulations to these students, and our special thanks to the judges and to Ms. Corrine Filipowski and Mrs. Barbara Frye the district representatives.
Print This Article
© 2018. Titusville School District. All Rights Reserved.
301 East Spruce Street, Titusville, PA 16354   |   Telephone: 814-827-2715  Fax: 814-827-7761
301 East Spruce Street Titusville, PA 16354